Obsah

Prvý jarný deň

Typ: ostatné
chata BradloAj napriek všetkému (vojna u susedov) príroda funguje ako obvykle. V nedeľu 20. 3. 2022 bol prvý jarný deň. Bolo slnečno, teplota pod 10 °C a na Bradle ako obvykle i trochu fúkalo. Nebolo to ideálne počasie na výlety, ale i napriek tomu bolo v areáli Bradla minimálne 100 návštevníkov.

Väčšinou mladí ľudia i rodiny s deťmi. Prišli na osobných autách, viacerí i na bicykloch. Čiže obraz a stav na ktorý sme si už zvykli. Áno, Mohyla generála Štefánika sa stala často navštevovaným miestom, kde ročne príde viac ako 130 tisíc návštevníkov. Asi nás to už neprekvapuje, že sme sa zaradili medzi top ciele v krajine.
Jedna vec však stojí za zaznamenanie. Ja ňou ponuka pre našich hostí počas turistickej sezóny, ktorá práve začala. Posúďte sami. V infobode pre návštevníkov Bradla mladej rodine z Trnavy ponúka zanietene a angažovane prevádzkovateľ Matúš Tomáška nielen výbornú kávu, ale i množstvo informácií o generálovi a samotnej Mohyle. Dozvedeli sa veľa, pozreli si audiovizuálny program, zobrali si printové materiály, kúpili si i suveníry odkazujúce na toto výnimočné miesto. Osobný kontakt v činnosti infobodu je nenahraditeľný.
O pár metrov nižšie je malé parkovisko pri chate Bradlo plné – autá i bicykle. Ľudia sedia vnútri v chate i vonku na terase. Zrekonštruovaná funkcionalistická chata Bradlo je v plnej prevádzke. Mini bistro má v ponuke malé jedlá, dezerty i nápoje. Na chate vás privítajú prevádzkovatelia Michal Hlatký s partnerkou, ich oddanosť cykloturistike je zrejmá hneď v prvých minútach. Vitrína plná cyklistických potrieb, nechýba i možnosť zapožičania bicykla. A k tomu treba pripočítať ochotnú, milú obsluhu. Už sa teším ako prídem znovu za pár dní, aby som si sadol na terasu chaty a ponoril sa do zeleného tieňa okolitých storočných znovu rozvitých bukov.
Je až k neviere, že toľké roky bolo Bradlo bez primeranej infraštruktúry, bez služieb pre jeho návštevníkov. Prirodzene, že ešte treba dotiahnuť viacero vecí. Je potrebné vypracovať kvalitný projekt na malú architektúru, riešiť parkovanie, pohyb návštevníkov, informačný systém, zabezpečiť údržbu i perfektnú prevádzku celého areálu.
Za posledné dva roky sa však podarilo veľa – nový infobod, zrekonštruovaná chata i vegetačné úpravy. Nájdite si čas a presvedčte sa sami. S nastupujúcou jarou je na Bradle krásne.

Ján Valihora

infobod Bradlo


chata Bradlo

vláčik

v infobode


Vytvorené: 31. 3. 2022
Posledná aktualizácia: 31. 3. 2022 17:45
Autor: Správca webu 1