Mesto Brezová pod Bradlom
Námestie gen. M. R. Štefánika 1/1
906 13 Brezová pod Bradlom
Společne mezinárodníi setkani v Pohořelicich aneb společná česko-slovenská oslava Dne Země.“ Takto definuje víkendový pobyt brezovských žiakov v partnerskom meste mikroprojekt s výstižným názvom Setkáni bez tlumočniků.
Vďaka skvelej myšlienke priblíženia dvoch slovanských jazykov najmladšej generácii, ktorá už nezažila republiku Slovákov a Čechov, a úspešnému projektu mohlo 36 siedmakov ZŠ Brezova pod Bradlom stráviť tri dni v hostiteľskej ZŠ Pohořelice a to bezplatne. Všetky náklady na ubytovanie, stravu i hodnotný program boli hradené z fondov EU. Slovenské a české deti spoločne absolvovali ekologicky zameranú vychádzku v CHKO Pálava po novootvorenom náučnom chodníku okolo vodnej nádrže Nove Mlyny pod Pálavou. Večer bol zameraný na bližšie vzájomne poznávanie, nadviazanie osobných kontaktov bez jazykových bariér. Neformálnu komunikáciu prostredníctvom adaptačných hier spočiatku zabezpečovali pedagogickí pracovníci, ktorí žiakom prezradili jeden z hlavných cieľov - vytvorenie česko-slovenského slovníka pre mladú generáciu deti a mládeže. Na druhy deň bola pre brezovské deti pripravená prehliadka pamätihodností mesta Pohořelice a školy. Obe skupiny žiakov v priestoroch mestského parku sa snažili prelúskať cez aktivity zamerane na spoločnú oslavu Dňa Zeme. Všetky aktivity - workshopy, prednášky, exkurzie, scénky, hry, spoločenský večer s diskotékou atď. po troške prispievali k tomu, aby deti češtinu, resp. slovenčinu nevnímali ako cudzí jazyk. O tom, že naše deti s češtinou nemali problémy, svedči aj fakt, že pri spätných spomienkach na 16. až 18. apríl nikto nespomenul jazykovú nejasnosť či nezrozumiteľnosť. Vynárali sa im úplne iné zážitky. Presvedčte sa sami. „Keď sme prišli a zbadali náš penzión, všetkým nám spadla sánka. Bol nádherný. Mimochodom, len tak medzi nami, bol štvorhviezdičkový.“ Lenka Škarítková, 7. B „Výlet do Pálavy - krásna príroda a najsuchšie miesto v Českej republike na nás zanechali stopy, ktoré sa sušili počas celého výletu.“ Matej Soltyš, 7. A „Poobede nás zobrali na ich oslavy Dňa Zeme. Boli v indiánskom štýle, namaľovali nám na tvar farebne značky a šli sme na to. Vyrábanie lapaču snov, šperkov, vlastných placiek, kreslenie totemov, lezenie, šplhanie, hranie na bubon, strieľanie lukom... Bolo tam super, dokonca nás z toho parku nemohli dostať.“ Nina
Abramovičová, 7. B „Po prijemne strávenom odpoludní nasledoval program v základnej škole, zameraný na tvorbu česko-slovenského slovníka. Náhodne sme sa rozdelili do skupín spolu s českými deťmi. Boli pre nás pripravene rôzne hry, pri ktorých sme počuli alebo museli používať češtinu. Všetky slova, ktorým sme nerozumeli, sme lepili na veľký papier v tvare Českej republiky... Našli sme si nove priateľstva a som rada, že existuje internet, lebo volať do Čiech by nás asi stalo cele vreckové.“ Adriana Hološková, 7. A Za vynikajúcu organizáciu a priateľskú náklonnosť počas celého pobytu patri poďakovanie mestu Pohořelice, ZŠ Pohořelice a SVČ Pohořelice. Slovensko-české priateľstva budú môcť deti utužiť už 12. mája na BAH. Či už pri výkonoch na atletickej dráhe, alebo povzbudzovaním v hľadisku.
Mgr. Jana Reptová
Návštevnosť:
ONLINE:7
DNES:440
TÝŽDEŇ:440
CELKOM:2411827
Podanie cez elektronickú schránku slovensko.sk (len s EID kartou)
Informácie v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z.
Podávanie podnetov o protispoločenskej činnosti (158.36 kB)
a
Smernica č. 2/2021 o podávaní, preverovaní a evidovaní oznámení súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti (921.82 kB)