Mesto Brezová pod Bradlom
Námestie gen. M. R. Štefánika 1/1
906 13 Brezová pod Bradlom
Zverejňujeme výsledok sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 v Brezovej pod Bradlom.
Bližšie údaje k sčítaniu obyvateľov, domov a bytov 2021 uverejnil Štatistický úrad SR na webovej stránke https://www.scitanie.sk/
Ochrana zraniteľných v čase asistovaného sčítania
bližšie informácie tu
Začalo sa asistované sčítanie, potrvá do 13. júna 2021
bližšie informácie tu
ROZHODNUTIE
predsedu Štatistického úradu Slovenskej republiky
č. 10900-2172/2021 z 21. apríla 2021
o začatí dosčítavania na zabezpečenie asistovaného sčítania
Tu na stiahnutie: Rozhodnutie o začatí dosčítavania (261.91 kB)
Ďalšia fáza sčítania obyvateľov, ktorá nás čaká bude Asistované sčítanie
Asistované sčítanie je určené obyvateľom, ktorí sa nemohli sčítať sami ani s pomocou blízkej osoby. Ide najmä o digitálne vylúčených obyvateľov, starších obyvateľov, obyvateľov v zariadení a obyvateľov marginalizovaných komunít.
Asistované sčítanie bude prebiehať v období do 31. 10. 2021. O začatí asistovaného sčítania na celom území SR alebo v jednotlivých okresoch rozhodne predseda Štatistického úradu SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a/alebo regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva SR. Asistované sčítanie v obci potrvá 6 týždňov a bude sa riadiť podla pravidiel Covid automat na Slovensku. Termín začatia sčítania môže byť pre jednotlivé okresy posunutý na základe aktuálnej epidemiologickej situácie v danom okrese o čom Vás budeme vopred informovať.
Štatistický úrad Slovenskej republiky oznamuje, že aj napriek mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou ochorení COVID-19 na území Slovenskej republiky sa elektronické samosčítanie obyvateľov realizuje od 15. 2. 2021 do 31. 3. 2021.
Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky. Na účely sčítania sa obyvateľom rozumie každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt.
Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca. Elektronické samosčítanie v období pandémie je najbezpečnejšie. Z toho dôvodu sa kladie dôraz na sčítanie obyvateľov, ktorí sa nemôžu elektronicky sčítať sami, aby využili možnosť sčítať sa s pomocou inej osoby, najmä blízkej osoby alebo osoby žijúcej s obyvateľom v jednej bytovej domácnosti, pomocou počítača, tabletu, notebooku alebo mobilného zariadenia vyplnením formulára na www.scitanie.sk.
Obyvatelia, ktorí sa nemôžu sčítať elektronicky sami, ani s pomocou blízkej osoby alebo osoby žijúcej s obyvateľom v jednej domácnosti (napr. seniori, imobilní, zdravotné postihnutí, digitálne vylúčení a pod.) môžu využiť asistované sčítanie, ktoré sa bude realizovať od 1. 4. 2021 do 31. 10. 2021.
Na mestskom úrade bude zriadené kontaktné miesto v kancelárii matriky, kde so sčítaním bude obyvateľom pomáhať stacionárny asistent. Prevádzkové hodiny kontaktného miesta budú včas zverejnené. Kontaktná osoba a zároveň aj asistent sčítania Mesta Brezová pod Bradlom je Kristína Bachnová, tel.: 034/6942233.
Vymenovaný bude aj mobilný asistent, ktorý navštívi domácnosť obyvateľa a sčíta ho v prípade, že o takúto službu požiada.
Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.
V praxi to znamená, že ak sa narodí dieťa po polnoci 1. januára 2021, nesčítava sa.
Slovensko úspešne pokračuje v sčítaní domov a bytov a aktuálne obce začínajú pracovať na príprave sčítania obyvateľov
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 - Tlačová správa september 2020
List predsedu Štatistického úradu SR k Sčítaniu obyvateľov, domov a bytov 2021
Najrozsiahlejší projekt Štatistického úradu SR – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021) odštartoval 1. júna.
Aktuálne spustená prvá fáza projektu realizovaná v spolupráci so samosprávami zameraná na sčítanie domov a bytov poskytne jedinečné dáta o stave a kvalite bývania na Slovensku. Mestá, obce a mestské časti Bratislavy a Košíc v priebehu takmer deviatich mesiacov po prvýkrát v histórii elektronicky, bez účasti obyvateľov, zaznamenajú údaje o približne dvoch miliónoch domácností.
„Prvýkrát v histórii sa sčítanie domov a bytov realizuje plne elektronicky a súčasne bez záťaže obyvateľov. A rovnako prvýkrát sa maximálne využijú už existujúce databázy informácií,“ uviedol Alexander Ballek, predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Dlho pripravovaný projekt sčítania, za ktorý zodpovedá Štatistický úrad SR, nadväzuje na 100-ročnú tradíciu tohto zisťovania na Slovensku. Vo februári 2021 prvú fázu venovanú bytom a domom doplní druhá fáza – sčítanie obyvateľov.
Hlavným cieľom sčítania domov a bytov je získať objektívne dáta, ktorých výsledkom budú napr. aj údaje o vekovej štruktúre domov a bytov, rozlohe obytnej plochy, formách vlastníctva, počte obytných miestností v bytových jednotkách, spôsobe vykurovania, napojenia na verejné siete či o vybavenosti kúpeľnou a záchodom, novinkou budú podrobnejšie informácie o obnove objektov z pohľadu obvodového plášťa, strechy, okien či o nadstavbách.
Šanca zistiť, ako sa život zmenil
Po spracovaní budú údaje získané v prvej fáze sčítania slúžiť ako nenahraditeľný podklad pre územné plánovanie obcí, napr. pre prijímanie riešení v oblasti dopravy, parkovania a rôznych služieb. Regióny získajú podrobný prehľad o prírastku nových bytov, o podiele neobývaných domov, ale aj o obnove bytového fondu. Po prepojení s údajmi zo sčítania obyvateľov aj o potrebe budovania nových bytov či infraštruktúry – lekární, obchodov, škôl a škôlok, zariadení pre starších občanov a podobne.
Kľúčovým partnerom sú samosprávy
ŠÚ SR pri sčítaní domov a bytov 2021 spolupracuje s takmer 3-tisíc samosprávami na Slovensku. Každá obec, mesto či mestská časť Bratislavy alebo Košíc prostredníctvom poverených osôb skontroluje existujúce údaje o domoch a bytoch na svojom území a doplní nové či chýbajúce skutočnosti z vlastných zdrojov, prípadne z údajov správcovských spoločností. Vyplnením dotazníkového alebo databázového formulára budú dáta ukladané prostredníctvom portálu pre elektronické sčítanie www.scitanie.sk do komplexného Elektronického systému sčítania obyvateľov, domov a bytov. „Cieľom bolo výrazne znížiť administratívnu záťaž samospráv, preto sme maximálne využili už existujúce administratívne zdroje údajov (napr. register adries a kataster nehnuteľností) a vopred sme predvyplnili časť údajov. Umožnili sme tiež čo najpriateľskejšie exportovať dáta správcov,“ zdôraznila Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.
Mestá a obce budú mať špecialistov
Poverené osoby zastupujúce konkrétnu samosprávu sa museli pred vstupom do systému sčítania zaškoliť a získať osvedčenie. Situácia súvisiaca s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19 prinútila ŠÚ SR k rýchlemu prechodu na e-learningovú platformu tak, aby nebol ohrozený termín začiatku sčítania domov a bytov. „Pracovníci Štatistického úradu Slovenskej republiky museli vo veľmi rýchlom čase pretvoriť systém školení na dištančnú formu. Systém sa stal funkčným v krátkom čase a poverené osoby sa mohli zoznamovať s technikou sčítania v bezpečí domova,“ vysvetlila Ľudmila Ivančíková.
V nasledujúcich týždňoch budú v spomínanom systéme pribúdať dáta z celého Slovenska, až do 12. februára 2021, kedy by malo byť sčítanie domov a bytov po 255 dňoch dokončené a nadviaže naň sčítanie obyvateľov.
Aké informácie prinesie sčítanie domov a bytov?
Zistíme, koľko bytov a domov na Slovensku pribudlo.
Získame prehľad o formách vlastníctva bytov.
Budeme vedieť počty a podiely neobývaných bytov v regiónoch.
Zistíme, ako Slováci bývajú, či preferujú za poslednú dekádu menšie byty,
alebo naďalej väčšie a ako sa táto preferencia líši podľa regiónov.
Nadobudneme nové podrobnejšie informácie o obnove budovy z pohľadu
obvodového plášťa, strechy a okien.
Dozvieme sa, koľko podlažné domy u nás prevládajú.
Zistíme napojenie bytov na vodu, plyn, kanalizáciu a kde ešte stále nájdeme byty bez kúpeľne či splachovacieho WC.
Získame prehľad o zdrojoch tepla, aj to, či centrálne zásobovanie teplom víťazí nad potrebou vlastného kúrenia.
SODB 2021 je súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových zisťovaní, uskutočňujúcich sa pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Na Slovensku má viac ako 100-ročnú tradíciu. V EÚ sa realizuje vo všetkých členských štátoch v referenčnom roku 2021. Základné výsledky SODB 2021 budú zverejnené do konca roku 2022 a výsledky pre medzinárodné porovnania EÚ krajín najneskôr do konca roku 2024. Všetky informácie nájdete na stránke www.scitanie.sk.
Modernizácia športovej infraštruktúry Brezová pod Bradlom
Návštevnosť:
ONLINE:10
DNES:356
TÝŽDEŇ:4454
CELKOM:2377403
Podanie cez elektronickú schránku slovensko.sk (len s EID kartou)
Informácie v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z.
Podávanie podnetov o protispoločenskej činnosti (158.36 kB)
a
Smernica č. 2/2021 o podávaní, preverovaní a evidovaní oznámení súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti (921.82 kB)